konsola do nagrań audio i video i do korekcji dźwięku

Podcasty audio czy video? Wybierz obie formy!

Od lat w świecie podcastingu trwa dyskusja: czy podcast powinien być tylko audio, czy może warto postawić także na video? Tradycyjnie podcasty były dostępne wyłącznie w formie dźwiękowej, ale dzisiejszy świat pełen jest treści wideo, które dominują w internecie. Moje zdanie? Obie formy są warte uwagi.

Dlaczego warto rozważyć obie opcje?

Każdy z nas jest inny, a sposób, w jaki przyswajamy treści, również się różni.

  • Słuchowcy cenią sobie swobodę. Chcą włączyć podcast w słuchawkach podczas biegania, prasowania, czy koszenia trawnika. Dla nich audio jest idealnym rozwiązaniem – nie muszą być przyklejeni do ekranu.
  • Wzrokowcy z kolei chętnie wybiorą format video. Wolą odpalić podcast na laptopie, tablecie czy telewizorze i nie tylko słuchać, ale też patrzeć na prowadzącego, gości i dodatkowe wizualizacje.

Jakie korzyści daje obecność na dwóch platformach?

Jeśli słuchasz podcastów, pewnie wiesz, która forma jest dla Ciebie wygodniejsza. Jeśli jednak nagrywasz podcasty, warto od razu postawić na obie wersje. Dlaczego?

  1. Zwiększasz zasięg. Umieszczając audio co najmniej na Spotify i video na YouTube, docierasz do dwóch różnych grup odbiorców. Dwie platformy to więcej możliwości na zdobycie lojalnych słuchaczy (lub widzów).
  2. Minimalny dodatkowy wysiłek. Nagrywając podcast w wersji video, jednocześnie masz materiał audio. Wystarczy dobrze zaplanować proces, a różnica w pracy montażowej będzie naprawdę niewielka.

Jak to zrobić efektywnie?

Ja sam korzystam z DaVinci Resolve, które pozwala mi na jednoczesną edycję audio i video. To niesamowicie potężne narzędzie, które ułatwia cały proces produkcji podcastów. W przyszłości na pewno napiszę więcej o tym, jak go używam, ale już teraz mogę powiedzieć: jeśli myślisz o jakościowym montażu, warto to narzędzie poznać.

Nie musisz wybierać między audio a video – możesz (i powinieneś!) mieć jedno i drugie. Słuchacze z różnymi preferencjami docenią, że dostosowujesz treść do ich potrzeb, a Ty zyskasz większe zasięgi. Więc jeśli zaczynasz swoją przygodę z podcastami, pamiętaj: nagrywaj raz, udostępniaj wszędzie!

Zobacz również:

Popularne tagi: